SENASTE NYTT

nycklar
Lista på juridiskt skyddade nycklar hittar du på denna länk

SEM Group kräver vandelskontroll

SEM Group har lämnat in ett remissvar med anledning av ännu en utredning som föreslår slopad vandelskontroll. Arbetsgivare förbjuds i så fall att begära att en arbetssökande ska visa upp eller lämna ett utdrag ur belastningsregistret.

Vårt argument är detsamma som vi framfört i en tidigare remissrunda för tre år sedan.
Som leverantör av lås- och dörrlösningar ställs det krav från slutanvändarna på trygghet, säkerhet och användarvänlighet. Flera av våra medlemmar utvecklar lås och integrerade säkerhetssystem för alla typer av dörrmiljöer. Sedan många år tillbaka finns det även licenstillverkning av nycklar och cylindrar (ASSA ABLOY Opening Solutions,Dormakaba, Evva).

Vi kräver därför att våra medlemmar med egna låssystemavdelningar även i fortsättningen får göra aktuella kontroller av nyanställd personal för som information ovan uppfylla slutanvändarens krav på trygghet, säkerhet och användarvänlighet.